Stowarzyszenie

tę stronę przeglądano: 7 323 razy

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, która działa na terenie powiatu Lubartów. Nazywamy się Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi” im. Jana Pawła II. Skupiamy w swoich szeregach 43 członków, ludzi różnych zawodów. Są to osoby dorosłe, które działają na rzecz dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wszyscy prywatnie pracujemy zawodowo, zaś na rzecz stowarzyszenia działamy charytatywnie.

Zaczęło się od społecznej akcji, którą zorganizowaliśmy na rzecz Agaty, uczennicy ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubartowie. Dziewczynka jest chora na cukrzycę. Przez lata musiała przyjmować insulinę 4 razy na dobę. Ostatni zastrzyk dostawała o północy. Przez sześć lat każdej nocy ktoś musiał czuwać, by dziecko wzięło lekarstwo na czas. Największym marzeniem Agaty była pompa insulinowa. Dzięki niej zamiast czterech zastrzyków na dobę mogła mieć jedno wkłucie na pięć dni i spokojnie przesypiać noce. Nauczyciele z jej szkoły postanowili zawalczyć o cud dla Agaty. Zorganizowaliśmy akcję zbiórki pieniędzy. Dziś można powiedzieć, że z miejskiego przedsięwzięcia powstał ogólnopolski zryw, bo na ich apel o pomoc Agacie odezwali się ludzie z całej Polski. Marzyliśmy o sześciu tysiącach, by kupić używaną pompę, zebraliśmy ponad 28. Starczyło na nowe urządzenie za ponad 14 tysięcy. Reszta pieniędzy wróciła do dzieci: kupiliśmy sprzęt do przedszkola integracyjnego, wózek elektryczno – manualny dla chłopca z porażeniem mózgowym, protezę nogi dla chłopca z dysfunkcją narządu ruchu. Rozliczyliśmy się co do grosza. Fenomenem tej akcji był fakt, że pokonaliśmy wszystkie przeszkody – Urząd Miasta Lubartów nie chciał dać nam zgody na zbiórkę pieniędzy, powołując się na przepisy. Nie daliśmy za wygraną i odszukaliśmy przepisy, na mocy których przysługiwało nam prawo do zbiórki. Nawiasem mówiąc urzędnicy bardzo się zdziwili, że są takie przepisy…to już bez komentarza, bo otrzymaliśmy stosowne pozwolenia i akcja ruszyła, a finał już znacie.

Taki był początek. Po udanej akcji w 2005 roku utworzyliśmy stowarzyszenie. Zaczynaliśmy od kilku podopiecznych, dziś mamy ich 120. To dzieci z różnymi dysfunkcjami, część z nich jest nieuleczalnie chora. Organizujemy dla nich wyjazdy integracyjne, imprezy, zakupujemy sprzęt rehabilitacyjny, oferujemy pomoc żywnościową, dofinansowujemy turnusy rehabilitacyjne. Sprawdzamy każdą sytuację rodzinną, znamy wszystkie swoje dzieci. Nie dajemy pieniędzy, pomoc odbywa się na zasadzie rzeczowej lub merytorycznej (konsultacje z lekarzami). Docieramy wszędzie tam, gdzie wydaje się, że już wszystko zawiodło. Kontaktujemy ze sobą rodziców, którzy są najlepszym źródłem informacji dot. możliwości uzyskania pomocy z różnych źródeł.

Nasza stowarzyszenie działa sprawnie i wciąż się rozwija. Mamy ogromny potencjał i nie zamykamy się na innych. Stanowimy punkt oparcia dla ogromnej rzeszy rodziców i dzieci.

Przez lata zmagamy z rzeczywistością. Należymy do ludzi, którzy postawili sobie określone cele i konsekwentnie je realizują. Dlaczego nam się udaje?

Prawdopodobnie dlatego, że nie bierzemy pod uwagę tego, że coś może się nie udać. Wyrzucani drzwiami wchodzimy oknem i konsekwentnie, uparcie dobijamy się o „swoje” dzieciaki, a dla nich jesteśmy w stanie poruszyć niebo i ziemię.

Adres naszej siedziby:
Szkoła Podstawowa Nr 4
im. Jana Pawła II
21-100 Lubartów
ul. Kosmonautów 11

e-mail: serce@superserce.pl, Justyna Wereszczyńska

tel. 509 688422
fax: 81 854 24 68

NIP 714-191-64-66
REGON 060039604
KRS 0000235289

Numer konta bankowego: 39124024091111001007356820